ESP: Gözaltılar irademizi kıramayacak

İstanbul’da 1 Mayıs bildirisi dağıtırken gözaltına alınan 22 kişinin derhal serbest bırakılmasını isteyen ESP Diyarbakır İl Örgütü, gözaltıların iradelerini kıramayacağını vurgulayarak, tüm halkları 1 Mayıs’ta alanlara davet etti.
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Örgütü, İstanbul Kadıköy’de 1 Mayıs bildirisi dağıttığı için gözaltına alınan 22 kişinin durumuna ilişkin parti binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. ESP yöneticilerinin katıldığı toplantıda açıklamayı yapan ESP Parti Meclisi (PM) üyesi Beren Atıcı, tüm halkları 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırdı.
‘İŞÇİ SINIFIYLA KÜRT HALKININ KADERİ BİRBİRİNE BAĞLIDIR’
Gözaltına alınanlar arasında haber takibinde bulunan ETHA muhabirinin de bulunduğunu ifade eden Atıcı, gözaltı işlemlerinin işkenceyle yapıldığını belirtti. Gözaltı gerekçesinin bildiride yer alan “Türkiye işçi sınıfı ve Kürt halkı omuz omuza” ifadesi olduğunu belirten Atıcı, “Devlet, Türk işçi sınıfı ve halkımızın birlikte mücadelesinden ölümüne korkmaktadır. Ekonomik krizle işçi sınıfı ve emekçiler yoksulluğa daha fazla mahkum edilirken işçilerin alın teri zorla savaş bütçesine akıtılmaktadır. Kürdistan’da sıkıyönetim, Türkiye’de OHAL koşullarında Türkiye işçi sınıfı ve ezilen halkımızın kaderi birbirine daha çok bağlanıyor” ifadelerini kullandı.
‘GÖZALTILAR İRADEMİZİ KIRAMAYACAK’
Partilerinin bu bilinçle hareket ettiği için saldırılara maruz kaldığının altını çizen Atıcı, 1 Mayıs’ın da bu amaçla engellenmeye çalışıldığını vurguladı. 1 Mayıs’ın kadınların özgürlük çığlığı olduğunu dile getiren Atıcı, “Gözaltılar ve tutuklamalar 1 Mayıs irademizi kıramayacak. Sokaklarda emek ve özgürlük mücadelesini durduramayacak. Tüm halkımızı 1 Mayıs’ta sokaklarda olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.
Kaynak: MA