“OHAL değil, demokrasi” isteyenler Taksim’deydi

CHP’nin çağrısıyla “OHAL değil demokrasi” diyenler 16 Nisan referandumunun yıldönümünde Taksim’de buluştu ve İstiklal Caddesi’ne yürüdü. Eylemde “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı, demokrasi mücadelesinin yükseltilmesi için 1 Mayıs’a çağrı yapıldı.

CHP’nin 16 Nisan referandumunun yıldönümünde “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla 81 ilin meydanlarına yaptığı çağrının İstanbul’daki adresi Taksim’di.

İstanbul polisi, henüz günün ilk saatlerinden itibaren Gezi Parkı’nı ve Taksim Anıtı çevresini bariyerlerle, TOMA’larla ve çevik kuvvet polisiyle ablukaya aldı.

Saat 11.00 itibariyle meydanda bir araya gelişler başladı. 11.30 sularında ise CHP İstanbul il yönetimi ve milletvekilleri ile siyasi partilerin, emek-meslek örgütlerinin ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri meydana geldi.

CHP yöneticileri, valilik ve emniyet yetkililerinin Taksim Meydanı’nda bir eyleme izin verilmeyeceğini söylemesi üzerine İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı attı.

İstiklal Caddesi’nde çift yönlü yürüyen CHP’liler, Fransa Başkonsolosluğu önünde buluştu. Burada CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 81 kent ile eş zamanlı olarak açıklamalarını okudu.

21 aydır süren OHAL’in ülkeyi demokrasiden, hukuk sisteminden, insan haklarından uzaklaştırdığını, KHK’ler ile parlamento iradesinin gasp edildiğini, her tür ifade ve protesto özgürlüğünün baskılandığını belirten Kaftancıoğlu, OHAL uygulamalarından örnekler sıraladı.

“Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine ‘Artık yeter’ demeye başlamıştır. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir”diyen Kaftancıoğlu, OHAL rejimine derhal son verilmesini, faşizm düzeninin kaldırılmasını, sindirme politikalarının son bulmasını, güçler ayrılığının sağlanmasını istedi.

81 ilde okunan ortak açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

Açıklama sonrasında oturma eylemine geçildi. Bir saat boyunca sloganlarla devam eden eylem, 1 Mayıs’ta İstanbul’da Maltepe’de ve ülkenin diğer meydanlarında bir araya gelme çağrısıyla son buldu.

Kaynak: Sendika.org